EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
info@turkuazarboy.com +90 212 296 79 39

Türkiye’de lisede okuyan 14-18 yaş grubu öğrenciler, Amerika veya Kanada’daki devlet veya özel liselerinde, maksimum 1 yıl olmak üzere lise değişim programına katılıp, lise eğitimlerinin bir yılını yurtdışında okuyabilir, eğer yurtdışında üniversite eğitimi planlıyorlar ise üniversite hazırlık (Foundation) yılını okumalarına gerek kalmadan, dünyanın en iyi üniversitelerine, okumak istedikleri bölüme kabul edilme şansını yakalayabilirler.
Veya Türkiye’de bir üniversitede hazırlık sınıfı okuyacaklarsa, dil yeterliliklerinden dolayı, hazırlık sınıfını kolaylıkla atlayabilirler.

Turkuaz Yurtdışı Eğitim ile Amerika ve Kanada’daki Lise Değişim Programı’na katılarak;

  • Çok iyi düzeyde İngilizce seviyesine sahip olabilir,
  • Amerikan kültürü ve yaşam tarzını yakından tanıyabilir,
  • Diğer değişim öğrencileri ile beraber eğitim alıp çok uluslu bir yapıyı görebilir,
  • Yurtdışında 1 sene yaşama şansını elde edebilir,
  • Üniversitede okumak istediğiniz bölüme kabulunuzu garantileyebilirsiniz.

Üstelik Türkiye’ye döndüğünüzde sene kaybı yaşamadan eğitiminize, Amerika veya Kanada’da kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Bu programda, pek çok eyalet ve bölgedeki okullarımız arasında dilediğiniz okulu seçerken, dilerseniz yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza göre (spor, dans, müzik, tiyatro, edebiyat vb.) okullara yerleştirilebilecek ve eğitiminizin yanı sıra yeteneklerinizi uluslararası bir alanda gösterme fırsatını yakalayacaksınız.

Türkiye’de liseyi bitireceğiniz sene, Lise Değişim Programları’na başvuru yaparsanız, bulunduğunuz ülkede okumak üzere üniversite başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda, Amerika’dan alınmış bir lise diploması, transkripti, üniversiteler için sizin kabul aşamanızda artı bir değer olarak değerlendirilecektir.

Amerika’ya giden her öğrencimiz yıllardır titizlikle seçilen özel aileler yanında kalır ve bir devlet lisesine devam eder.

Ailelerin evlerinde size ait bir odanız olacak( aynı evde birden fazla öğrenci bulunur ) ve okulun ilgili birimi tarafından titizlikle seçilip, düzenli olarak denetlenen bu aileler, son derece güvenlidir.

Lise Değişim Programı Nedir?

14-18 yaş aralığında olan lise öğrencileri;

- 4 yıllık lise eğitiminiz boyunca sadece yaşadığınız şehir ve ülke dışında başka ülkeler de görmek, uluslararası bir ortamda eğitim almak ve yeni arkadaşlar edinmek, yabancı dilde eğitim görmek ve bu dili anadiliniz seviyesinde kullanabilmek istiyorsanız, ‘Lise Değişim Programı’ hayallerinizi gerçekleştireceğiniz tüm fırsatları size sunacaktır.

- Lise Değişim Programı, öğrencinin geleceği ve kariyeri ile ilgili gerçekçi ve uygulayabileceği planlar yapmasını sağlayıp, dünyaya bakış açısını genişletir.

- Türkiye’de özel okulda veya devlet okulunda eğitim alan her öğrencinin lise mezuniyeti ve sonrasındaki eğitim, kariyer planlarında sürekli karşısına bir engel olarak çıkan yabancı dil sorununu, sene kaybetmeden, dil öğrenme kabiliyetinizin en hızlı olduğu yaşta, yabancı dili anadiliniz seviyesinde, aksansız konuşup, öğrenerek bu engeli tamamen ortadan kaldırabileceksiniz.

DEVLET LİSESİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Bu programdaki tüm liseler devlet lisesidir ve konaklamalar sadece aile yanında yapılmaktadır. Program ücreti okula göre değişmektedir.

Öğrenciler, okul listelerinden programa katılmak istedikleri okul tercihlerini uzman danışmanlarımızla beraber yapabilmektedirler. Okul ücretlerine 1 yıllık okul ücreti, konaklama, yeme-içme, sigorta dahildir.

ÖZEL LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI

Bu programdaki tüm liseler özel lisedir ve konaklamalar aile yanında veya yurtlarda yapılmaktadır. Program ücreti okula göre değişmektedir.

Öğrenciler, açık okul listelerinden programa katılmak istedikleri okul tercihlerini uzman danışmanlarımızla beraber yapabilmektedirler. Okul ücretlerine 1 yıllık okul ücreti, konaklama, yeme-içme, sigorta dahildir.

Devlet Lisesi Değişim Programı’nı tercih ettiğinizde;

İngilizce seviyesi, transkript, öğrencimizin ilgilendiği spor/hobi alanlarına göre en uygun olan devlet okuluna yerleşim yapılır.

Bu programda okul yada eyalet seçimi öğrenci tarafından yapılabilir.

Öğrencimiz, kendi seçtiği veya danışmanlarımız tarafından profiline en uygun okula Turkuaz Int’l Edu. ve Amerika’daki partnerlerimiz tarafından yerleştirilir.
Konaklama aile yanıdır.
Genellikle bir sömestr veya maksimum bir yıllık eğitim planı için uygun bir programdır.
Son sınıfı başarıyla bitiren öğrenciler diploma almaya hak kazanmaktadır.

Öğrencilerimize, Amerika ve Kanada’daki partnerlerimiz tarafından liselerde bulunan ofislerimizle lokal destek verilmektedir.

Bu programda ödenen program ücreti; okul ücretini, okul materyallerini, konaklamayı, yeme – içme ve sigortayı kapsamaktadır.

Yatılı Özel Lise Programını tercih ettiğinizde;

Transkriptiniz, ilgilendiğiniz spor/hobi alanları ve sizin tercih ettiğiniz bir özel yatılı okula başvurunuz yapılır.
Bu programda okul ya da eyalet seçimi öğrenci tarafından yapılabilir. Konaklama yurt şeklinde ve yatılıdır.
Minimum bir yıl ve üzeri eğitim planı için uygundur. Son sınıfı başarıyla bitiren öğrenciler diploma almaya hak kazanmaktadır.

Amerika’daki partnerlerimiz tarafından lokal destek verilmektedir.

Yatılı Özel Lise Değişimi Programı’nı tercih eden öğrenci, İngilizce seviyesi yeterli değilse, seçtiği okulda ESL (English as a second language) programına katılabilir ve İngilizcesini yeterli düzeye getirdikten sonra lise eğitimine başlayabilir.

Bu programda ödenen program ücreti; okul ücretini, okul materyallerini, konaklamayı, yeme – içmeyi ve sigortayı kapsamaktadır.

Lise Değişim Programı’nda Okul Hayatı ve Eğitim

Lise değişim programında öğrenciler, Türkiye’de en son hangi sınıfı okudularsa, Amerika veya Kanada’daki eğitimlerine bir sonraki sınıftan başlarlar ve böylece sene kaybetmezler. Türkiye’deki eğitimde olduğu gibi, öğrencilerin Amerika ve Kanada’da lise eğitimi sırasında alması gereken zorunlu ve seçmeli dersler bulunmaktadır. Zorunlu dersleri okul belirlerken, seçmeli dersleri öğrenciler ilgi alanlarına, gelecek planlarına, kendilerini geliştirmek istedikleri alanlara yönelik olarak seçebilirler.

Aile Yanı Konaklama;

Öğrenciler, anadili İngilizce olan bir aile ile vakit geçireceği için evde oldukları her an İngilizce pratik yapma imkânına sahip olacaktır.
Aileler, genellikle birden fazla öğrenciyi kabul ederler.
Öğrenciler, Amerikan kültürünü bire bir Amerikalı bir aile tarafından öğrenecektir.
Aileler öğrencilerin okula, çevreye, kültüre adapte olmasına yardımcı olacaktır ve böylece öğrenciler adaptasyon sürecini daha çabuk atlatacaktır.
Öğrencilerin konaklamasını sağlayan aileler, Department of State tarafından mülakatlar sonucu, özenle seçilmiş, kontrol altında olan ve her yönden öğrenci ağırlamaya uygun olacağı kanısına varılmış ve düzenli olarak denetlenen ailelerdir.

Aile yanı yerleşim hangi kriterlere göre yapılmaktadır?

Öğrenciler başvuru formunda “Host Family” kısmında isteklerini belirtebilirler.
Bu istekler aile bireyi sayısı/yaşı/cinsiyeti, ailenin evde sigara tüketmemesi, öğrencinin kalacağı evde evcil hayvan istemesi ya da istememesi vb. olabilir.

Öğrencilerin ilgilendikleri spor alanları yada hobileri aile yerleşiminde etkili olabilir.

Yurt konaklaması;

Öğrencilerin “international” bir ortamda olması sürekli İngilizce pratik yapma imkânı sunacaktır.
Kendi yaşıtlarıyla olan öğrenciler farklı bir ülkede okuma fikrine daha çabuk alışacak ve alışmaları daha kolay olacaktır.
Özel yatılı okulların sunduğu bir konaklama seçeneği olduğu için öğrencilerin gidecekleri okulu ve dolayısıyla yurdu seçme hakkı vardır. Okulu seçmeden önce yurtların şartlarını öğrenen öğrenciler bu şartlar doğrultusunda okul seçecek, yani kendi konaklama seçeneğini kendileri oluşturacaktır.
Yurt konaklamasında kızlar ve erkekler ayrı binalarda konaklayacaktır.

Öğrencilerin bulunduğu binada, öğrencilerden sorumlu bir Danışman olacaktır.

Lise eğitiminizi yurtdışında tamamlamak ister misiniz?

Türkiye’deki lise öğrencilerini, Amerika ve Kanada’nın devlet ve özel liselerinde 1 sene boyunca üstelik sene kaybı yaşamadan okuyabilecekleri muhteşem bir fırsat sunuyoruz!

Lise değişim programı nedir?

Lise öğrencilerinin Amerika veya Kanada’da bir özel veya devlet lisesinde değişim öğrencisi olarak yaşamasını, eğitim görmesini öngören bir program.

Lise Değişim Programı, Amerika ve  Kanada devleti tarafından hem programı düzenleyen kurumlar hem okullar hem de aileler seviyesinde sıkı bir denetimden geçen bir programdır.

Lise değişim programının süresi nedir?

Amerika’da uluslararası bir öğrenci sadece 1 akademik yıl DEVLET lisesinde eğitim alabilir, fakat ÖZEL liseler için böyle bir süre kısıtlaması yoktur, dilerse tüm eğitimini Amerika’da  özel bir lisede alabilir. KANADA’da, bir yabancı öğrenci için hem ÖZEL, hem DEVLET liselerinde bu tip bir kısıtlama yoktur. Dolayısıyla yabancı öğrenciler her iki tür okulda da,  lise eğitimlerini istedikleri süre alabilmektedirler.

Lise Değişim Programı ne zaman başlar?

Amerika’da eğitim başlangıcı Ağustos ayında başlar.

Lise Değişim Programına kaçıncı sınıftaki öğrenciler başvurabilir?

Lise 9, 10, 11, 12. Sınıftaki öğrenciler, sınıf fark etmeden tüm lise öğrencileri bu programa başvuru yapabilir.

Bu programın en avantajlı kısmı Amerika, Kanada veya yurtdışında herhangi bir ülkede üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin kolaylıkla başvuru yapabilecekleri yıl olan 11 ve 12.sınıflardır. Lise değişim programına katılan öğrenciler kolaylıkla yurtdışındaki üniversitelere yine Turkuaz Yurtdışı Eğitim’in profesyonel üniversite yerleştirme ekibiyle başvuru yapabilirler. Veya, Türkiye’de üniversitede hazırlık sınıfı okuyacak olan öğrenciler, hazırlık sınıflarını çok rahat bir şekilde atlayabilirler.

Amerika’da Lise Değişim Programı denkliği nasıl yapılır?

Amerika’da Lise Değişim programı MEB tarafından onaylanmış bir programdır. Bu programa katılan öğrencilerin Türkiye’deki ve Amerika’daki danışmanları öğrencilere oraya gittikleri zaman hangi dersleri almaları gerektiği, nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda yardım eder. Öğrenci Türkiye’ye döndüğü zaman Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, denkliğini çok rahatlıkla yaptırabiliyor. Yani öğrenci Amerika’dan döndükten sonra, sene kaybetmeden eğitimine devam edebilir.

En önemlisi ise Türk öğrenciler akademik olarak Amerika’da büyük başarı gösteriyorlar. Bir çok ödül ve başarı ile kazanıyorlar. Hatta okulun en başarılı öğrencisi veya onur öğrencisi gibi unvanlar alıyorlar. Diğer yandan bir kısmı ise sportif ya da sanatsal başarıları ile Amerikan üniversitelerinden önemli burslar kazanabiliyorlar.

Ayrıca, Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre;

Lise eğitimini yurtdışında tamamlayan Türk öğrencilere, Türkiye’de sınavsız ve harçsız üniversite eğitimi imkanı tanınmıştır.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), yurtdışında okuyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türkiye’de sınavsız ve harçsız üniversite hakkı tanıdı.
Bu öğrencilerin harç ücretleri, Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafından ödenecek. Resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, orta öğretimlerini yurtdışında bitirmeleri şartıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, üniversiteyi Türkiye’de okumak istediklerinde sadece başvurdukları üniversitenin şartlarına göre değerlendirilecek.

Yurtdışında üç yıl lise eğitimi almış bir öğrenci, Türkiye’de sınavsız üniversite başvurusu yapabilir. Öğrenci, 3 yıldan daha az süre lise eğitimini yurtdışında almış ise LYS ve LGS’ye girmekle yükümlüdür. Üç yıllık sürenin bir yıla indirilme çalışmaları devam etmektedir. Tartışılan bu yasa henüz yürürlüğe girmemiştir.